PELOID TERAPİ NEDİR ?

PELOID TERAPİ’nin kökeni yazılı tarihin başlangıcı olan İlkçağ’a kadar uzanıyor. Yunanca Pelos (çamur) ve Therapy (tedavi) sözcüklerinden oluşan PELOID TERAPİ, günümüzde bilimsel olarak kanıtlanmış doğal cilt bakımı anlamına geliyor. Kaynaklar eski Mısırlıların Nil çamurundan güzellik, bakım ve tedavi amaçlı yararlandıklarını belirtiyor. Kleopatra’nın düzenli olarak Nil çamuruyla cilt bakımı yaptırdığı ve sahip olduğu güzelliğin ününün Roma topraklarına kadar ulaştığı günümüze gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Tuzla İçmeler Mevkiinde bulunan zengin mineralli maden suyunun içeriğinde yoğun olarak yer alan magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum tuzlarını cilde aktaran PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ, cilt bakımı ve tedavisinde mucizeler yaratıyor. PELOID, cilde zengin mineralli maden suyu geçişini sağlayarak cildi hızla yeniliyor ve genç bir görünüme kavuşturuyor. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından PELOID ruhsatı ile onaylanan PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ, yüzde 100 doğal bir ürün. Tüm cilt tiplerine kolaylıkla uygulanabilen PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ; cilde canlılık, parlaklık, sıkılaştırma ve mineral geçişi sağlamanın yanı sıra cildin PH’ını dengeliyor, nem dengesini koruyor, siyah noktaları ve sonradan oluşan cilt lekelerini azaltıyor.

 

Peloid Nedir?

PELOID, doğal jeolojik ve biyolojik olaylar sonucunda oluşan yer altı ve deniz kaynaklı organik ve/veya inorganik maddeleri içeriğinde barındırıyor. PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ ise, tüm Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin mineral suyu olan Tuzla İçmeler’de üretilen ilk ambalajlı ürün. Öte yandan, litresinde 4.000 mg.’dan daha fazla mineral tuz içeren Tuzla İçmeler kaynağı, 1300’lü yıllardan bu yana birçok hastalığın şifa merkezi olarak biliniyor. Bu zengin mineral kaynağı, PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ ile günümüzde cilt bakımı ve güzelliğinde muhteşem sonuçlar veriyor.

“PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ’nin yağlı ciltlere 20-25 dakika, normal ciltlere 15-20 dakika, kuru ciltlere ise 10-12 dakika uygulanması tavsiye ediliyor. PELOID PELOMIN’in temiz cilt üzerine kalın bir katman olarak uygulanması ise, cildin alacağı mineral faydayı maksimum noktaya ulaştırıyor. Yapılan uygulamanın ardından PELOID “PELOMIN”in su ile temizlenmesi gerekiyor. Haftada 2 ila 3 kez uygulanması önerilen PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ’nin hekim tavsiyesi ile her gün uygulanması da mümkün olabiliyor.

Tarihten gelen zenginlik
İbni Sina 10’uncu yüzyılda kaleme aldığı eserinde çamurla tedaviden söz ediyor. 19. yüzyıldan sonra ise Peloid Terapi, “balneoloji”nin temel faktörlerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye bugün de çamurla cilt bakımı ve tedavinin dünyanın önde gelen merkezleri arasında yer alıyor. Afyon, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Kütahya ve Türkiye’nin birçok bölgesine hem ülkemizden hem de dünya ülkelerinden her yıl yüz binlerce insan akın ediyor. Peloid Terapi, güzellik ve bakımda olduğu kadar çeşitli cilt rahatsızlıklarının yardımcı tedavi metodu olarak doktor reçetelerinde de yer alıyor.

Tuzla İçmeler’in Peloid’inin içeriğinde zengin olarak magnezyum, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi şifa kaynağı mineraller yer alıyor. Magnezyum, hücre içinde potasyumdan sonra en yoğun bulunan katyon olarak tanınıyor. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğinde gerçekleşen birçok biyolojik olayda etkili olan magnezyum, kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlıyor. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğünün olduğu biliniyor. Damar sertliğine yol açan yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Sodyum, vücut ısılarında en fazla bulunan element olarak tanınıyor ve sıvı dağılımı ile sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlıyor. Ayrıca sodyum asit-baz dengesini düzenliyor, sinir uyarılarının taşınmasına yardım ediyor. Bedende en fazla bulunan element olan kalsiyum ise kemik yapısının yanı sıra, kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değiştirmeye, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotrasmitterlerin salgılanmasına yardımcı oluyor. Öte yandan kalsiyum, yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önlüyor. Aynı şekilde potasyum da yaşamsal minerallerin başında geliyor. Vücutta potasyumun yüzde 98’i hücre duvarlarının içinde bulunuyor. Potasyum, sodyumla birlikte vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor, gıdaların hücre içinde geçişini sağlıyor. Potasyumun görevlerinden biri de sinir sistemindeki mesajların iletilmesi olarak öne çıkıyor. Kalp ve kasların sağlıklı yapısının korunması kalsiyum sayesinde oluyor. Ayrıca fazla şeker, diüretikler, laksatifler, fazla tuz ve stres potasyumla beraber vücuttan atılıyor. Tüm bu mineralleri içeren Peloid “Pelomin” Mineral Terapi ise cilde uygulandığında göz kamaştırıcı sonuçların elde edilmesini sağlıyor.

PELOID “PELOMIN” MİNERAL TERAPİ, ciltte yarattığı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış “balneoterapi”nin evlerde kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemidir. Balneoterapi; termomineral sular, peloidler ve gazlar gibi doğal tedavi unsurlarının banyo, içme ve soluma (inhalasyon) yöntemleriyle kür tarzında tedavi amaçlı kullanılması anlamına gelmektedir.

2
Neye yarar?
Çamur hafif ağrı ve acıları iyileştirir, kan dolaşımını hızlandırır, kasları rahatlatır, organizmayı güçlendirir, stres atmayı sağlar, cildi derinlemesine temizler, arındırır, bakım yapar, yumuşatır.
Bilimsel araştırmalar ışığında çamur banyolarının faydaları;
Hücreleri yeniler: Kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Yaşlanma etkilerini iyileştirir.
Sıkılaştırır: Cilt üzerinde bulunan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı etkisi vardır.
Hormonları dengeler: Hormonları dengeleyerek, regl dönemi öncesi sendromu (PMS) adı verilen dönemin ve regl döneminin rahatsızlıklarını ve negatif etkilerini hafifletir.
İltihap kurutur Yorgunluk, aşırı zorlanma veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle oluşan kas ve kemik sorunlarını giderir. İltihap kurutucu etkisiyle çamur banyosu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Bu nedenle özellikle sporcular veya efor gerektiren ağır işlerde çalışanlar için çok faydalıdır
Çamur Banyosunun Faydaları:
Sırt, kol, bacak ağrılarına iyi gelir.
Krampları ve adale spazmlarını çözer.
Varislere iyi gelir.
Vücut hormonlarını dengeler.
Vücuttaki ödemi, toksinlerin atılımını hızlandırır.
Kan dolaşımını arttırır.
Bağ dokusunu güçlendirir.
Hücrelerin madde değişimini düzenler.
Selülit tedavisinde etkilidir.
Bazı alerji türlerine iyi gelir.
Lokal fazlalığı (yağ tabakalarını) giderir, inceltir.
Cildin yaşlanmasını önler.
Cildi nemlendirir, doğallaştırır, besler.
Cildin gözeneklerini temizler.
Yorgunluğa iyi gelir.
Keyif ve rahatlık verir.

 

Paylaşmak önemsemektir!

Bir cevap yazın

;